1

Mersin Ve İnternet Cafeler İle İlgili Ropörtaj

1 ) Rıdvan Taş kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Ben 1979 Mersin’de doğdum. Mersin’de ilk ve orta öğrenimimi gördüm. 2006’da İnternet cafecilik mesleğime başladım. İdarecilik, ve kurye görevlerinde bulundum. Evli ve 1 kız çocuk babasıyım.
2 ) Mersin‘de bir internet cafe işletmecisi olarak, internet cafenizi kendiniz mi açtınız; yoksa, zaten açık olan bir internet cafe satın almak işlemini mi gerçekleştirdiniz? Sizce Mersin’de internet cafe açmak isteyenler için, yeni bir internet cafe açmak mı; yoksa internet cafe satın almak mı sağlıklı?
Evet kendimiz açtık. Hazır internet cafe satın almak bir çok dezavantajları da yanında getirir. Örnek verecek olursak: semt, bölge, dükkan, bilgisayar ve müşteri profilini kendileri seçme şansını yakalayamıyorlar; ve bir çok sorunla da karşılaşabiliyorlar hazır internet cafe devralanlar. Ama kendiniz açarsanız yukarda saydığım nedenlerden dolayı kendi seçiminizi yapabiliyorsunuz..


3) Mersin’de internet cafe ile ilgilenmenin zorlukları neler? İşinizden memnun musunuz?
Evet bir çok zorluğu var; örnek verecek olursak: çalışma saat ve günleri, insanların tatil zamanının bizim için iş zamanı olması, uzun süreler kapalı bir mekanda kalınması; ve tabi ki insan faktörü, esnafsınız sonuçta; her türden insan geliyor, uğraşmak kolay değil.. Evet işimden memnunum.
4 ) Bilgisayar fiyatlarının alabildiğine düşürüldüğü; ve pek çok kişinin elinde en az bir bilgisayar olduğunu düşünecek olursak; bununla birlikte, SüperOnline, UyduNet, ADSL gibi pek çok farklı internet alternatifleri ile, 3G’nin yaygınlaşmasını birleştirecek olursanız, Mersin’lilerin internet cafelere olan ilgisi ne düzeyde?
Evet bilgisayar fiyatları düşüyor ama hala herkesin evine bilgisayar alacak maddi durumu, alım gücü yok. İkincisi cepten girilen internetle, cafelerden girilen internet arasında bir çok fark var monitör, ekran, internet hızı… gibi bir çok faktör. Üçüncüsü, ilgilinin azaldığını düşünmüyorum; sadece insanların beklentileri yükseldi: eskiden cafelerdeki bilgisayar monitörleri eski ve küçüktü, internet yavaştı. Şimdiki internet cafelerin herşeyi eskiye göre daha kaliteli..
5 ) Biraz önce de belirttiğimiz gibi, internete girebilmek için Mersin’lilerin pek çok alternatifi var. Siz bu alternatifler arasında hangisini Mersin’li internet kullanıcılarına öneriyorsunuz? Örneğin SüperOnline’yi mi seçmeliler, TTNET’te mi kalmamılar; yoksa 3G daha mı iyi?
Reklam kokan soru, cevap vermesem daha iyi :))
6 ) Mersin’de internet cafe işletmeciliği, özel hayat açısından problem yaratıyor mu? Belirli saatlere kadar internet cafenin açık bulunması gerekliliği; bununla birlikte, geç saatlerde internet cafeye gelen müşteriler bakımından yaşanan bir takım tehditler söz konusu mu; yoksa, herhangi bir meslek kadar kolay mı?
Evet yaratıyor: bir çok özel ve tatil günlerinde ailemle zaman geçiremiyorum örneğin. Bulunduğumuz semtin avantajı olarak buraya çok rahat bi şekilde zaten bayanlar gelebiliyor. Ama aynı şeyi merkezi olmayan yerler için söyleyemeyiz. Tabi sadece mersin için değil her il için geçerli ara sokaklarda bulunan cafeler için de bu durum geçerlidir..
7 ) Mersin’e verilen internet hizmetlerini yeterli buluyor musunuz? Farklı firmaların internet hizmeti vermesi internet hizmetleri açısından bir takım rekabetlerin yaşanmasına neden oluyor mu; yoksa internet bağlantılarının problem yaşattığından şikayetçi oluyor musunuz?
Hayır yeterli bulmuyorum. iİyi bir rekabet de yaratıldığını düşünmüyorum. Sonuçta hepsinin hızı aynı sadece yüksek hızlı internetin çarşı merkezde olması ve halen bize, yani buralara gelememesi en büyük sorunumuz..
8 ) Mersin’de internet kullanımı; ve internet cafelerle ilgili olarak, bizim sormayı unuttuğumuz, sizin eklemek istediğiniz herhangi bir şey var mı?
Hayır yok ropörtaj için teşekkür ederim. Size de çalışma hayatınızda başarılar dilerim…
9 ) Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Çalışmalarınızda başarılar dileriz…

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

admin

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.