0

Mersin’in tarihi İle İlgili Genel Bilgiler

Akdenizin en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Mersin’in tarihi, M.Ö. 6300’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Mersin’in tarihinin bu denli geçmişe dayanmasının en önemli bulgusu ise, Mersin’in kuzey bölgesinde yer alan Yumuktepe Höyüğü’nde yapılan kazılardan elde edilmiştir. Yumuktepe’de gerçekleştirilmiş olan bu kazılarda, birbirinden farklı pek çok katman bulunmuştur. Yumuktepe’de yapılan kazılar ile, Mersin tarihi hakkında edinilen bilgilerin en yenisi, Selçuklu dönemine denk gelmektedir. Mersin tarihi ile ilgili yapılan kazılardan elde edilen bilgiler doğrultusunda, kazılar sonucunda nelerin çıkarıldığını merak eden Mersin’lilerin, Mersin Müzesi ile, Adana Arkeoloji Müzesi’ni gezmeleri gerekmektedir. Bulunan bütün eserler, bu iki müzede sergilenmektedir.


Mersin’in tarihinde, bu güzel şehrin ön plana çıkmasının zamanı, 19. yüzyıla dayanmaktadır. Mersin, 19. yüzyıl ortalarında, gerçek anlamı ile bir köydü. Bu köy, ilk olarak Türkmenistan’dan göç eden Türkmen’lere ev sahipliği yapmıştır. Mersin adının nereden geldiğini merak eden Mersin’liler de bilmelidirler ki, Mersin adı, Türkmen’ler sayesinde alınmıştır.
Mersin’e göç ile gelenler, sadece Türkmen’ler değildir elbette; Kapadokya bölgesinden de gelen Rumlar olmuştur. Ve Mersin nüfusunu, asıl bu Rumlar çoğaltmıştır. 1850’li yıllarda Mersin nüfusunun genel dağılımına bakıldığında, 5250 ortadoks Rum, 1600 de Müslüman yer almakta idi.
Mersin’in yaşamış olduğu ilk ve en önemli gelişmeler arasında ise, Amerika’da çıkan iç savaş sırasında yaşanan pamuk yoksunluğunun, Çukurova’dan elde edilebilecek olan pamuk ile giderilmesinin düşünülmesi; ve 1866 yılında yaşanan demir yolu yapımı ile, Mersin’in, diğer illere demir yolu ile bağlanmasıdır. Mersin, kısa sürede yaşamış olduğu bu gelişmeler ile birlikte, bir ticaret; ve ihraç merkezi haline gelmiştir. Çukurova’dan elde edilen tarım ürünlerinin satışı ve ihracı, Mersin’den sağlanmıştır.
Mersin’in, günümüzde önemli bir şehir olmasının nedenlerinden bir tanesi de, halen Mersin’de, azınlık halinde olsalar da yaşadıklarının bilindiği Hristiyan Levantenlerdir. Mersin’de Levantenlerin halen iki adet katedrali bulunmaktadır. Mersin’de yer alan Levanten katedralleri arasında, Latin – İtalyan Katedrali ve Arap – Ortadoks Katedrali sayılabilir. Aynı zamanda, Mersin’e, Rum’lar için de bir kilise yapılması düşünülüyor.
Mersin tarihinde, bir takım gizemler olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğiz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.