0

Eski Mersin Evleri Ve Mersin Evlerinin Özellikleri

Bu yazımızda sizlere eski Mersin evlerinden, ve Mersin evlerinin özelliklerinden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de eski Mersin evlerini merak eden Mersin‘liler arasında yer alıyor; ve Mersin evlerinin özelliklerini öğrenmek istiyorsanız, zaman kaybetmeden sizler için bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Mersin’deki eski evler, genellikle taş olmakla birlikte bağdadi şeklinde yapılmakta idi. Mersin evlerinin özellikleri eskiden, kişilerin mesleklerine göre de değişiklik gösterebilmekte idi. Eğer bir kişi bahçeci ise; ve bahçecilikle uğraşıyorsa, evi bahçe içerisinde olur; ve bağ evi şeklinde tabir edilirdi. Fakir olan Mersin’lilerin evleri ise genellikle ahşap olurdu.


Eski Mersin evleri, eğer zenginlere ait ise, büyük yapılar şeklinde olurdu, ve bu evlerin taşları, yelkenli kullanılarak Lazkiye’den getirilirdi. Daha sonraki dönemlerde ise, Lazkiye’den taş getirmek yerine, Toroslar’dan alınan kireç taşlarının yontulması sureti ile evlerin yapımı gerçekleştirilmeye başlanmıştır.
Mersin evlerinin özelliklerine baktığımızda, biraz önce belirtmiş olduğumuz gibi, Mersin evlerinin bağdadi yapısından söz etmemiz gerekmektedir. Bu evlerin her iki tarafında tahtalar var iken, evlerin orta kısımları ise harç ile doldurulmuştur. Bu evler genellikle güneşin sıcaklığını içeriye yansıtmazlar. Mersin’in sıcak bir iklimde olduğunu düşünecek olursak, bu ev tipinin Mersin’liler tarafından neden tercih edildiğini daha iyi anlayabiliriz. Evlerin hem iç, hem de dış kesimleri sıvanırdı, ancak zaman zaman evlerin dışına çinko da yerleştirilebilirdi.
Eski Mersin evlerinin genellikle tek katlı olduklarını belirtmemiz gerekmektedir. Ancak iki katlı olan Mersin evlerinin özelliklerinden de söz etmemiz gerekir, bu evler yığma taş yöntemi ile hazırlanmış bulunmaktadır. Bu evlerin üzerlerine cihannüma yapılır, ve yaz aylarının sıcak günlerinde bu cihannümalarda oturulur, serinlemeye çalışılırdı. Fakat zengin olan kişilerin sahip olduğu bu tür evlere elbette tüm Mersin’liler sahip değillerdi.
Yığma taş ile hazırlanan evlerin üst kısımlarında kiremitler bulunmaktadır. Bu kiremitler Marsilya’dan getirilirdi. Mersin evlerinin önünde ise genellikle sofalar bulunurdu. Camişerif Mahallesi’nde, eski Mersin evlerini halen görebilmek mümkündür.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.