7

Mersin’de Cezerye Nasıl Yapılır

Mersin’in en meşhur tatlılarından bir tanesi olan cezerye, gerek içeriğindeki besinlerle bir vitamin ve enerji deposudur; gerekse de hafifliği ile, metabolizmada herhangi bir sorun yaşamanıza engel olmaktadır. Peki nedir bu cezerye? Herşeyden önce belirtmek isteriz ki, cezerye, bu adı Arapça cezer kelimesinden almıştır. Ve Arapça’da cezer olarak bilinen kelimenin Türkçe karşılığı havuçtur. Cezeryenin ana yapım maddesi de havuçtan oluşmaktadır. Bayramlarda lokum niyetine, gelen misafirlerinize tatlı niyetine ikram edebileceğiniz cezeryeyi, evinde hafif tatlılar yemek isteyenler de tercih edebilirler. Cezerye yapımının da oldukça kolay olması nedeniyle, sadece Mersin’de olmanıza gerek yoktur. Cezeryeyi isterseniz evinizde bile yapabilirsiniz. Peki o halde lafı daha fazla uzatmadan, gelin, cezerye nasıl yapılır bunu öğrenelim:


Cezerye nasıl yapılır?
Cezerye
Malzemeler:
400 gram havuç
200 gram şeker
100 gram kırılmış ceviz içi
bir miktar hindistan cevizi
gerekli olduğunda kullanabilmek için su
Yapılışı:
Öncelikle havuçları yıkadıktan sonra soyun. Sonrasında ise rendeleyin. Rendelenmiş havucun üzerine şekeri ekleyin. Şekerin erimesini sağlayacak kadar da su ilave edin. Kısık ateşte pişirmeye başlayın. Havucun suyunu çekmesi düşüncesi ile, pişirme kabına gereğinden fazla su eklemeyin. Eğer gerek görürseniz, sonraki zamanlarda sıcak suyu az az ilave edebilirsiniz. Havuçların piştiğini anlamak için koyu bir macun kıvamına gelmesi gerektiğini bilmelisiniz. Bu aşamaya gelinceye kadar havuçları tencerenin içerisinde tahta bir kaşıkla karıştırın.
Cezerye nasıl yapılır tarifinde sizlere anlatılan macun kıvamını anlayabilmeniz için, size küçük bir ipucu vereceğiz: tencerede tahta kaşık ile karıştırdığınız cezeryeyi kaşık ile bir miktar alarak elinize alıp, iki parmağınızın arasında hafifçe yuvarlayın. Daha sonra ise iki parmağınızı açıp yuvarladığınız parçanın düşmesini bekleyin. Eğer bu parça parmaklarınıza yapışıyorsa, o halde kıvamınız tutmuş demektir. Tencereyi bu durumda iken ocaktan alın, ve ceviz içlerini bu karışıma ekleyip karıştırın. Sonrasında ise, hafifçe ıslatılmış bir tepsiye dökün. Tepsiyi çok hafif nemlendirmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında ise, kavuçların üzerine bol miktarda hindistan cevizi ekleyin. Dilimlere keserken, bıçağınızı hafif su ile nemlendirmenizde fayda görülmektedir.
Cezerye tarifini sizlere verdik. Ağzınız, cezerye nasıl yapılır’dan sonra, daha tatlı olur umarız.
Afiyet olsun

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

admin

7 Comments

  1. Ben stajer bır aşçıym we bu tarifi herkezn farkli yorumlamasından canım sıkılmştı ki taki sizin tarfinızi gorene kadar benjm jçn tarıften daha onemlısı puf noktalardır tesekkurler

  2. Arkadaşlar ben yaptimda, birgün sonra sekerlendi nedeni nedir bilen varmı acaba ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.