0

Mersin Yemekleri Ve Mersin Mutfağı

Akdeniz’in incisi olarak bilinen Mersin’in yemekleri de farklı damak tatlarına hitap edebilecek niteliktedir. Mersin yemekleri ve Mersin mutfağı genel olarak, baharatlı, ekşili ve acılı yiyeceklerden oluşmaktadır. Mersin yemekleri özel günler ile normal günlerde birbirinden farklı yemeklere sahne olabiliyor Mersin Mutfağında. Özel günlerde yapılan Mersin yemeklerine bakıldığında, peynirli börek, kavurma gibi biraz ağır yemekler girebiliyor Mersin mutfağına.


Mut Mersin’in ilçelerinden bir tanesidir. Mut yemeklerine bakıldığında ise, en çok Arabaşı çorbasının tüketildiğini görürüz. Arabaşı çorbası tavuk ve tavuk suyu ile yapılmaktadır. Bazı kişiler, arabaşı çorbasının içerisine salça da eklemektedirler. Ancak bizden size tavsiye: arabaşı çorbası salçasız daha lezzetli olmaktadır.
Mersin mutfağında çökelek yapanlar, yayık ayranını kaynatırlar. Kaynatma kabının üzerinde oluşan tortudan çökelek olarak bahsedilmektedir. Üzerinden çökeleği alınan ayran kaynatılmaya devam edilirse ortaya kahverengi bir su çıkacaktır. Bu da çökelek ekşisi olarak adlandırılmaktadır.
Nar ekşisi de Mersin yemekleri ve Mersin mutfağında sık kullanılmaktadır. Ancak nar ekşisine Mersin’lilerin bazıları, renginden dolayı kara ekşi adını vermektedirler. Mersin mutfağının meşhur yemeklerinden bir tanesi ise tantuni iken, Mersin tatlılarının en meşhuru da cezeryedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.