0

Mersin Yemekleri Arasında Yer Alan Sıkma Ve Sıkma Tarifi

Bu yazımızda sizlere, Mersin yemekleri arasında yer alan, ve Mersin yemek tariflerinden bir tanesi olan sıkmadan söz edeceğiz. Öncelikle sıkma nasıl yapılır diye sorarak, sonrasında da sıkma tarifini vereceğiz. Biz Mersin‘liler olarak, hamur işi, ve bulgurlu yemekleri beğenmemiz dolayısı ile, sıkmayı da, özellikle kış aylarının yağmurlu, soğuk günlerinde çok yaparız.Farklı şehirlerdeki arkadaşlarımıza sıkmadan söz ettiğimizde ise, onlar bizlere tuhaf tuhaf bakar, ve sıkmanın ne olduğunu sorarlar. Mersin yemekleri arasında yer alan sıkma, Mersin yemek tariflerinden bir tanesidir. O halde, sizlere, sıkma nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan sıkma tarifini vermeden önce, sıkma için gerekli malzemelerden söz edelim:


Mersin yemekleri arasında yer alan sıkma için gerekli malzemeler:
500 gram un
Bir miktar sıvıyağ
Bir miktar bayat ekmek (hamurun yumuşak olması için yine de tercihe bağlı)
250 gram çökelek, peynir, ya da yarım kilo patates (sıkmanın neyli olduğunu istemenize; yani damak tadınıza bağlı)
Yarım paket maya
Maydanoz
Soğan
Tuz
İsteğe göre baharat
Bir miktar tereyağ
Mersin yemek tarifleri arasında yer alan sıkma için gerekli malzemeleri bu şekilde verdikten sonra, sıkma nasıl yapılır diyelim; ve sıkma tarifini sizlerle paylaşmaya başlayalım:
Sıkma nasıl yapılır? Sıkma tarifi:
Öncelikli olarak, sıvıyağ, un, ekmek, tuz, biraz su ile birlikte yoğurularak, bir hamur elde edilir. Elde edilen hamurdan küçük parçalar kopartılarak yuvarlanır. Bunun sonrasında ise, dürüm ekmeği gibi, fakat, dürüm ekmeğinden daha ince olacak şekilde, yuvarlak bir şekle gelmesi için açılır. Daha sonra ise, elde edilen ekmeklerin, saç, ya da teflon tavada, her iki tarafının da pişirilmesi gerekmektedir. Bundan sonra sıra, Mersin yemekleri arasında yer alan sıkma için hazırlanacak içe gelir…
Eğer patatesli sıkma istiyorsanız, öncelikle patateslerinizi haşlamalı, sonrasında küçük küçük doğramalısınız. Bir tencereye sıvıyağı koyup, soğanları pembeleştirmeli, içerisine patatesleri, kırmızı biber, ve tuzu ekleyerek biraz pişirmelisiniz.
Sıkmayı, peynirli sıkma; ya da çökelekli sıkma olarak hazırlamak istiyorsanız, peynir ya da çökeleğin içerisine maydanoz, ve biraz da tuz ekleyerek karıştırmanız gerekecek.
Sıkma tarifinde sıra, hazırlamış olduğunuz sıkma içlerini değerlendirmeye geldi… Sıcak olan sıkma ekmeğine, biraz tereyağı sürün, daha sonra ise, hazırlamış olduğunuz sıkma içini sıkma ekmeğinin kenar kısmına koyarak, dürüm şeklinde; ama çok sıkı olarak sarmanız gerekmektedir.
Mersin yemek tarifleri arasında yer alan sıkma, sadece kışın soğuk günlerde sıcak çay ile değil, yazın sıcak günlerinde soğuk ayran ile de iyi gider. Afiyet olsun…

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.