0

Tarsus Kubat Paşa Medresesi Hakkında Bilgi

Bu yazımızda sizlere, Mersin ili Tarsus ilçesinde bulunan Kubat Paşa Medresesi hakkında bilgi vereceğiz. Bildiğimiz gibi, Tarsus Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarda, Tarsus Kubat Paşa Medresesi restorasyon çalışmaları yapılırken, antik çağa ait taban mozaiği parçaları ele geçirilmişti. Bundan dolayı sizlere Kubat Paşa Medresesini anlatmayı istedik, malum belki de pek çoğunuz, Kubat Paşa Medresesi’nin Tarsus’ta bulunduğunu bile, taban mozaiği ve restorasyon çalışmaları ile duydunuz… İşte Kubat Paşa Medresesi hakkında bilgiler:
Kubat Paşa Medresesi, Ramazanoğlu Beyi Kubat Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kubat Paşa Medresesi’nin yapım tarihi ise 1557 yılı olarak belirtilmektedir. Kubat Paşa Medresesi yapı olarak Klasik Selçuklu mimarisinin tüm özelliklerini yansıtmaktadır. Mersin Tarsus’ta bulunan Kubat Paşa Medresesi’nin, düzgün kesme taşlar ile yapıldığını da belirtmemiz gerekmektedir. Kubat Paşa Medresesinin planı dikdörtgen şeklinde olup, Kubat Paşa Medresesi avlusunun çevresinde 16 tane oda bulunduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.


Mersin Tarsus’ta bulunan Kubat Paşa Medresesi’ne, 1969 – 1970 yılları arasında, bir genel restorasyon çalışması yapılmış, ve bunun sonrasında, Kubat Paşa Medresesi, Tarsus Müzesi olarak, Kültür Bakanlığı tarafından 1999 senesine kadar kullanılmıştır. 1999 senesinden sonra ise Tarsus Müzesi Kültür Bakanlığı tarafından 75. Yıl Kültür Merkezi’ne taşınmıştır. Bunun sonucunda ise, Kubat Paşa Medresesi boş kalmıştır. Daha sonra ise, Tarsus’ta bulunan Makam Cami restorasyon çalışmaları nedeniyle Kubat Paşa Medresesi kısa süreli cami olarak kullanılmıştır. Son olarak ise, Kubat Paşa Medresesi, Tarsus Belediyesi’ne, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon amacı ile tahsis edilmiştir…

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.