0

Mersinin Konumu Ve Mersinin Komşu İlleri

Bu yazımızda sizlere Mersin hakkında bilgi vererek, Mersin nerede, Mersinin komşu illeri, ve Mersinin konumu hakkındaki bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de bu belirtilen özelliklere dayanarak Mersin hakkında bilgi edinmek istiyor, Mersin nerede sorusunun yanıtı ile birlikte, Mersinin konumunu; ve Mersinin komşu illerini öğrenmek istiyorsanız, hemen bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Mersin nerede? Orta Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Mersin, Çukurova’nın Batısında bulunmaktadır. Mersinin konumu, 34 derece 47 dakika 30 saniye Kuzey enlemi olarak belirtilmektedir.


Mersin nerede sorusunun yanıtını biraz daha detaylandırmak istersek, Mersin’in Güneyinde Akdeniz bulunmakta olup, Kuzeyinde Çavuşlu’nun, Batısında ise Çiftlik Köyü’nün yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Doğuda ise Mersin’i Deliçay korumaktadır.
Mersin hakkında bilgi verirken, Mersinin komşu illerini de gözden geçirmek istediğimizde, Adana’nın Mersin’in Doğusunda yer aldığını belirtmemiz gerekmektedir. Kuzeyde, Mersinin komşu illerinin sayısı biraz fazladır: Karaman, Konya, ve Niğde’yi bu anlamda Mersinin komşu illeri arasında saymamız gerekmektedir. Mersinin komşu illeri arasında Batıda Antalya yer almaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.