0

Mersin’deki Akarsular Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere Mersin’deki akarsular hakkında bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer Mersin‘li iseniz, ya da Mersin’li olmasanız dahi Mersin hakkında bilgi almak istiyorsanız, zaman kaybetmeden Mersin’deki akarsular ile ilgili bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım. Bakalım Mersin’de hangi akarsular var?
Mersin’de hangi akarsular var? Mersin’deki akarsuları doğu – batı yönünde özetlemek istersek: Berdan Irmağı, Müftü Deresi, Gilindire Çayı, Alata Çayı, Lemas Deresi, Göksu Irmağı, Bozyazı Çayı… şeklinde sıralamamız gerekmektedir.


Mersin hakkında bilgi veren Evliya Çelebi, Silifke – Tırmıl arasında yetmişe yakın akarsu bulunduğunu belirtmiş, ve bu bilgiyi Seyahatname’sinde de yazmıştır. Fakat, Mersin’in, akarsular bakımından zengin bir şehir olmadığını, var olan akarsuların da yaz aylarında susuz kaldıklarını belirtmemiz gerekmektedir.
Mersin’in akarsularından bazıları hakkında kısaca bilgi almak istersek:
Deliçay: Mersin Değirmendere’nin sularını topladığında adını Değirmendere olarak alır, sonrasında ise Mersin Kazanlı – Karaduvar arasından denize dökülerek burada da Deliçay ismini alır. Deliçay’în geçmişte taşıdığı isimler ise şu şekildedir: Anhiyaleos, Selinti, Serince…
Efrenk Deresi: Efrenk ismi ile, Sadiye – Başpınar bölgesinden doğarak, Sonrasında da ilerleyip Kızıldere ismini alır. Bunun da ardından Müftü Deresi ismi ile, Mersin içerisine ulaşır.
Tece Deresi: FındıkPınarı Yaylasında bulunan suları toplayan Tece Deresi, Fındık Deresi adı ile Güneye doğru ilerler. Burada Tece Deresi olarak isim alır, ve ardından da denize ulaşır.
Gilindire Deresi: Tepeköy çevresinde bulunan suları toplayan Gilindire Deresi, ardından güneye doğru ilerleyerek denize dökülür. Gilindire Deresi’nin bilinen diğer isimleri: Eşek Deresi, Dikiner, Şahna Deresi… şeklindedir.
Mezitli Çayı, ve Lemas Çayı’nın da Mersin’in batısında geniş yatakları bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.