0

Arda İneyici’ye İlik Donörü Olmak İçin

Arda İneyici, son zamanlarda, ismini hem sosyal paylaşım siteleri, hem de basın ve yayın organlarında sıklıkla duyduğumuz, 4.5 yaşında, kalbi yeni umutlar için atan, lösemi hastası, Mersin‘li, küçük bir yürek… Arda İneyici, bundan tam bir sene önce, yüzündeki kırmızı beneklerden dolayı hastaneye götürülen, ve lösemi teşhisi konularak, Adana’da özel bir hastaneye gönderildi… Arda İneyici bu özel hastanede lösemi tedavisi görmeye başladı. Vücut direnci her geçen gün daha fazla azalan Arda İneyici, babasının yaptığı açıklamaya göre, son dönemde 8 kilo zayıfladı.
Küçük yürek Arda İneyici de yaşıtları gibi bir hayat sürmek, koşmak, oynamak yerine, lösemi tedavisi görerek, babasının söylediğine göre, ne kadar dayanacağı belli olmayan günlerini yaşıyor. Arda İneyici için kan bağışı yapmak, ve ilik donörü olmak için başvuruda bulunmak gerekiyor. İlik donörü olmak için her başvuru, bir kan alımı ile değerlendirmeye alınıyor; ve ne yazık ki, ilik donörü olmak için yapılan 50.000 – 60.000 başvurudan, sadece bir tanesi, Arda İneyici’ye kurtarıcı niteliği taşıyacak. Çünkü, ilik donörü olmak için yapılan her başvuru değerlendirilse de, 50.000 – 60.000 kişi arasından sadece bir kişinin iliği küçük Arda’nın iliğine uyacak; ne yazık ki şu ana kadar, Arda İneyici için aranan ilik bulunabilmiş değil.


Arda İneyici için yapılması gerekenler ise şu şekilde sıralanıyor: ilik donörü olmak için, yaşı 18 ile 50 arasında olan sağlıklı bireylerin, kemik iliği bankasına giderek ilik donörü olmak için başvuruda bulunabileceği belirtiliyor; sonrasında ilik donörü olmak için başvuruda bulunan kişilerden bir tüp kan alınıyor; bu kan ile, kişinin bulaşıcı hastalığının bulunup bulunmadığı araştırılıyor; ve sonrasında, ilik donörü olmak için kemik bankasına kaydı yapılıyor. İlik donörü olmak için kaydı kemik iliği bankasının bilgisayar kayıtlarına geçirilen kişiler beklemeye alınıyor. Lösemi tedavisi gören, ve ilik gereksinimi olan kişilerin, kemik iliği bankasına gelen bilgileri ise, ilik donörü olmak isteyen kişilerin bilgileri ile karşılaştırılıyor. Eğer ilik donörü olmak için başvuruda bulunan kişilerden, ilik uyumunun sağlandığı bir kişi bulunursa, ilik donörü olmak için başvuruda bulunan kişiye bir tarih veriliyor; ve şu işlem uygulanıyor: kişinin bir kolundan alınan kan, cihazlardan geçirilerek, diğer kolundan geri veriliyor. Cihazdan geçirilen kandan alınan kemik iliği ise, lösemi tedavisi gören hastaya veriliyor. İlik donörü olmak için başvuruda bulunan ve ilik uyumu sağlanan kişiye uygulanan bir diğer işlem ise şu şekilde: İlik donörü olmak için başvuran, ve kemik iliği uyumlu olan kişi, anestezi ile, leğen kemiğine özel iğnelerin batırılıp, kemik iliğinin alınması için, belirlenen merkeze gidiyor. Bu işlem, bir ameliyat ile gerçekleştirilmediği gibi, ilik donörü olmak için başvuruda bulunan kişi herhangi bir acı da hissetmiyor; ve ertesi gün, günlük işlerine devam ederek, aynı zamanda bir de hayat kurtarmış oluyor.
Arda İneyici’nin hayatını kurtarmak; ve ilik donörü olmak için şu merkezlere kan verebilirsiniz: Adana Acıbadem Hastanesi, Akdeniz Üniversitesi Kan Merkezi, Selçuk Üniversitesi Meram Kan Merkezi, Ege Üniversitesi Kan Merkezi, Çapa tıp Fakültesi İlik Ve Doku Nakli Merkezi, İbni Sina Hastanesi Akrabalık Dışı Kemik İliği ve Kordon Kanı Bankası, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi…
Hadi Arda için el ele verip, bu küçük yüreğin hayatını kurtaralım; Arda’ya, yaşaması gereken güzel günleri, belki de biz vereceğiz…

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.