0

30 Mart 2014 Seçimlerinin Mersin Sonuçları

Tüm Türkiye’nin merakla beklediği 30 Mart seçimlerinde, artık sonuçlar net bir hal almaya başladı. Bu yazımızda sizlere, henüz kesinleşmemiş olsa dahi, Mersin seçim sonuçlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, Mersin seçim sonuçlarını merak ediyor, hangi partinin, hangi oy oranı ile kazandığını öğrenmek istiyorsanız, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:
Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni, %31.92 oy oranı ile, MHP; ve Burhanettin Kocamaz kazandı.
CHP’den aday olan; daha önceki dönemlerde de Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış olan Macit Özcan’ın oy oranı bu seçimde %28.48, ve MHP’yi ikinci sırada takip etti.
Mustafa Sever, AK Parti’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı idi, seçimleri üçüncü sırada, %27.70’lik oy oranı ile tamamladı.
Sibel Yiğittekin ise, BDP’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı idi, seçimleri dördüncü sırada, %10.07’lik oy oranı ile tamamladı.


BDP’nin yüzü, 2014 yerel seçimlerinde, Akdeniz Belediyesi tarafından güldürüldü. Mehmet Fazıl Türk, Akdeniz Belediyesi’nin önceki Belediye Başkanı idi, yeni dönemde %30.34’lük oy oranı ile yeniden Belediye Başkanı seçildi. En yakın takipçisi ise, CHP’den Akdeniz Belediye Başkanı adayı olarak belirlenen Necdet Tamamoğulları idi, ve oy oranı %28.86’da kaldı.
Anamur Belediye Başkanı, MHP’den aday olarak seçimlere katılan Mehmet Türe oldu, ve %38.33 oy oranı elde etti. En yakın takipçisi CHP’nin oy oranı %30.86’da kaldı.
AK Parti Mersin’de, Aydıncık Belediyesi’ni %41.76’lık oy oranı ile aldı. Mehmet Aktan’ın en yakın takipçisi %33.42’lik oy oranı ile MHP oldu.
Bozyazı Belediyesi MHP’den Mehmet Ballı ile, %43.12 oy oranı ile kazanıldı. AK Parti onu, %40.93’lük oy oranı ile takip etti…
Çamlıyayla Belediye Başkanı MHP’li İsmail Tepebağlı oldu, ve alınan oy oranı %41.98 olarak kaydedildi. En yakın takipçisi CHP’nin oy oranı ise Çamlıyayla’da %30.08 olarak belirlendi…
Mükerrem Tollu, MHP’den, %47.54’lük oy oranı ile Erdemli Belediye Başkanı oldu. En yakın takipçisi AK Parti’nin oy oranı Erdemli’de %42.63…
Gülnar Belediye Başkanı MHP’den çıktı… Ahmet Günel, %36.93 oy oranı ile Gülnar’ı kazanırken, takipçisi AK Parti’nin oy oranı %35.10 oldu…
CHP’den Neşet Tarhan ise Mersin Mezitli Belediye Başkanı olarak seçildi. Oy oranı %44.69. Yakın takipçisi MHP’nin ise %25.60 oranında oyu bulunuyor…
MHP’nin Nebi Yılmaz ile aldığı bir diğer ilçe Mut. %40.08 oy oranına sahip olan MHP’nin yakın takibinde, %32.35 oy oranı ile AK Parti’den Murat Orhan.
Silifke Belediye Başkanı %35.02 oy oranı ile Mustafa Turgut, ve CHP. MHP onu ikinci sıradan, %32.07 oy oranı ile izledi.
Tarsus, eski partisi MHP ile, ancak bu sefer Burhanettin Kocamaz’ın Büyükşehir’e adaylığını koyması dolayısı ile Şevket Can ile devam etti. Alınan oy oranı %36.86. Takibinde CHP yer alıyordu, %30.68 oy oranı ile CHP Tarsus’ta ikinci sırada kaldı.
Aynı Belediye Başkanı ile devam eden bir diğer ilçe ise Toroslar… Hamit Tuna, MHP ile %35.54 oy oranı ile kaldığı yerden devame derken, onu %27 oy oranı ile AK Parti takip etti.
Mersin Yenişehir Belediyesi’nde ise, CHP İbrahim Genç vardı. %38.93 oy oranı ile Yenişehir’i kazanan CHP’yi, %27.49 oy oranı ile MHP takip etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.