0

Mevlana’nın Çağrısı Ziya Azazi İle Mersin Devlet Opera Ve Balesi’nde

Mersin Devlet Opera Ve Balesi tarafından, 25 Nisan 2013 Perşembe günü, Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde Mevlana’nın Çağrısı balesi sahnelenecek. Mersin Devlet Opera Ve Balesi tarafından Mevlana’nın Çağrısı balesinin ikinci temsilinin ise 27 Nisan 2013 Cumartesi günü gerçekleştirileceği belirtildi. Mevlana’nın Çağrısı’nda Ziya Azazi’nin olacağını da belirtmemiz gerekmektedir.


Ziya Azazi kimdir? Ziya Azazi, Avucturya’da Yılın En İyi Erkek Dansçısı ödülünü alan isim. Bunun yanında, Ziya Azazi’nin, Yılın En İyi Erkek Dansçısı ödülünü, Derwish İn Progress ile aldığını da belirtmemiz gerekmektedir. Derwish İn Progress’i Ziya Azazi solo olarak sahnelemiş bulunmaktadır. Ziya Azazi kimdir sorusunun yanıtları arasında, kendisinin sadece ünlü bir dansçı değil, aynı zamanda koreograf olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. Ziya Azazi kimdir sorusunun yanıtı olarak belirtebiliriz ki: Ziya Azazi, Mevlevi dansını, modern dans ile birleştiren isimdir. Ve Ziya Azazi, Mevlana’nın Çağrısı balesi ile, Mersin Devlet Opera Ve Balesi’ne konuk olacaktır.
Mersin Devlet Opera Ve Balesi tarafından sahnelenecek olan Mevlana’nın Çağrısı balesinde, Ziya Azazi Mevlana Semahı solo gösterisi gerçekleştirecek. Mevlana’nın Çağrısı balesinde, sahnede, ud, ney, ve kudüm gibi müzik aletleri de yer alacak. Bu anlamda, Mevlana’nın Çağrısı’nın, pek çok açıdan bir ilk olacağı, Mersin Devlet Opera Ve Balesi tarafından belirtilmiş durumda.
Mevlana’nın Çağrısı balesinin librettosu Şefik Kahramankaptan tarafından yazıldı. Tayfun Cebi dekor ve tasarım ile ilgilenirken, Lale Balkan tarafından sahneye konulan Mevlana’nın Çağrısı balesinin kostüm tasarımı Funda Cebi tarafından gerçekleştiriliyor. Tan Deniz ışık tasarımı, Şafak Türkel Video tasarımını üstlenmiş bulunmakta. Mevlana’nın Çağrısı’nda Mevlana karakterini dönüşümlü olarak Ozan Demirbaş, Burak Cebeci, ve Ender Üçdemir canlandırıyor. Serbülent Biçer, Mahmut Akyol, Iraklı Bakhtadze, Tutku Barın, Büşra Ay, Özlem Şenormanlılar… Mevlana’nın Çağrısı balesinde yer alan başlıca diğer rolleri paylaşan isimler arasında yer alıyor.
Kareograf Mehmet Balkan’a ait olan Mevlana’nın Çağrısı isimli eser için yoğun ilginin bulunduğu belirtilirken, 25 Nisan 2013 Perşembe, ya da 27 Nisan 2013 Cumartesi için yerlerinizi zaman kaybetmeden ayırtmanız gerektiği önerisinde bulunuluyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.