0

Mersin Üniversitesi Ön Kayıt İşlemleri Ve Mersin Üniversitesi Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Mersin Üniversitesi‘ne kayıt olacak olan öğrenciler için hazırlanmış olan yazımız içerisinde, Mersin Üniversitesi kayıt için gerekli belgeler; ve Mersin Üniversitesi kayıt işlemi ile ilgili bilmeniz gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız. Mersin Üniversitesi kayıt için gerekli belgeler hakkında bilgi vermeden önce ise şunu belirtmemiz gerekmektedir: 2009 – 2010 eğitim, ve öğretim yılı itibari ile Mersin Üniversitesi kayıtlarından önce bir ön kayıt işlemi gerçekleştirilmektedir. Mersin Üniversitesi kayıt işleminin öncesinde gerçekleştirilen ön kayıt ile, Mersin Üniversitesi kayıt işlemi sırasında yaşanacak karışıklıklardan ötürü meydana gelebilecek zaman kaybının en aza indirgenmesi hedeflenmektedir.


Mersin Üniversitesi ön kayıt için gerçekleştirmeniz istenen, Mersin Üniversitesi ön kayıt işlemlerini, tam, ve doğru bir şekilde gerçekleştirmeniz halinde, Mersin Üniversitesi kayıt işleminiz, hem daha kısa zamanda gerçekleştirilecek, hem de hatasız bir şekilde tamamlanacaktır. Bu anlamda, Mersin Üniversitesi ön kayıt işlemleri için, Mersin Üniversitesi ön kayıt 2012 hakkında bilmeniz gerekenlerden sizlere kısaca söz etmek istiyoruz:
Mersin Üniversitesi ön kayıt işlemlerinde ilk olarak öğrenci numaranızı öğrenmeniz gerekmektedir. Mersin Üniversitesi ön kayıt için ilk olarak Mersin Üniversitesi Öğrenci işleri bilgi sistemi internet giriş sayfasına girmeli, ve öğrenci numaranızı edinmelisiniz. Öğrenci numarası öğrenmek için küçük bir sorgulama işlemi gerçekleştirmeniz gerekecek: TC kimlik numaranızı; ve doğum tarihinizi girerek doğrulama kodunu yazmanız halinde, bilmeniz gereken öğrenci numarasını öğrenmek adına, Sorgula butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.
Mersin Üniversitesi ön kayıt 2012 için, öğrenci numaranızı öğrenmenizin ardından, öğrenci numaranız, ve TC kimlik numaranız ile birlikte bir Ziraat Bankası şubesine gitmeli, ve eğer ikinci öğretim; ya da Mersin Meslek Yüksek Okulu kaydı yaptıracaksanız Öğrenci katkı payı ödemelerini yapmalısınız. Bu işlemin sonrasında elinize geçecek olan dekontu ise kesinlikle saklamanız gerektiğini unutmayınız, Mersin Üniversitesi kayıt için gerekli belgeler arasında bu dekont da yer almaktadır.
Mersin Üniversitesi ön kayıt işlemlerinde sıradaki yapmanız gereken şey, bilgilerinizi güncellemek. Bunun için yine Mersin Üniversitesi Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi internet sayfasına girmektir. Öğrenci numaranız, ve şifre olarak da TC kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. Girişin hemen sonrasında, TC kimlik numaranız olarak belirlenmiş olan şifreyi değiştirmeniz gerekmektedir, bunun sonrasında ise, Mersin Üniversitesi ön kayıt sırasında gerekli tüm güncellemeleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunun ardından, Mersin Üniversitesi kayıt için gerekli belgeler arasına üç belge daha ekleyeceksiniz, bunun için, bir tane Öğrenci Kayıt Belgesi, iki tane de Öğrenci Bilgi Formu çıktısı almanız gerektiğini unutmayın.
Belirtilen işlemlerin tamamını, Mersin Üniversitesi ön kayıt işlemlerine bağlı olarak gerçekleştirdikten sonra karşınıza, Mersin Üniversitesi kayıt tarihleri, ve yerleri çıkacak. Yerleştirilmiş olduğunuz bölüm ile ilgili Mersin Üniversitesi kayıt tarihlerini, ve kayıt işleminin geçrekleşeceği yeri bilmeli, ve belirtilen zamanda kesinlikle orada, Mersin Üniversitesi kayıt için gerekli belgeler ile birlikte bulunmanız gerekmektedir. Peki Mersin Üniversitesi kayıt için gerekli belgeler neler?
Mersin Üniversitesi kayıt için gerekli belgeler: Mezun olunan okuldan alınan diploma, ya da mezuniyet belgesinin aslı olmak durumundadır. Diploma, noter onaylı olsa dahi fotokopi olarak, Mersin Üniversitesi tarafından kabul edilmemektedir. Eğer halihazırda okuduğunuz başka bir üniversite bulunuyorsa, buradan, diplomanızın fotokopisini alarak Mersin Üniversitesine getirebilirsiniz, ancak üzerinde Aslı Gibidir yazmalı, ve okumuş olduğunuz bölümle ilgili de bir not bulunmalıdır.
Mersin Üniversitesi kayıt için gerekli belgeler arasında, nüfus cüzdanı fotokopisi, ve askerlik şubelerinden alınan askerlik durum belgesinin de yer aldığını unutmamanız gerekmektedir. Mersin Üniversitesi kayıt için gerekli belgeler arasında, dört adet de vesikalık fotoğraf yer almaktadır. Bu fotoğüraflar önden çekilmiş olmalı, son altı ay içerisinde çekilmiş olup, kişinin başı açık olmalıdır. Her dört fotoğrafın arkasına da, öğrenci numarasının, ad ve soyadın yazılması gerekmektedir. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, Ziraat Bankası’ndan alınan ödeme dekontu da, eğer öğrenci İkinci öğretim, ya da Mersin Meslek Yüksek okullarından birisine kayıt yaptırıyorsa gerekli görülmektedir. Mersin Üniversitesi kayıt için gerekli belgeler arasında yer alan bir diğer şey ise, öğrenci kimlik kartı için gerekli bedelin ödendiği dekonttur, bu da Ziraat Bankası’ndan alınmalıdır. Gerekli bölümler için, öğrenciye ait tam teşekküllü hastaneden alınmış olan bir sağlık raporu da Mersin Üniversitesi kayıt için gerekli belgeler arasında yer almaktadır. Mersin Üniversitesi ön kayıt işlemleri sırasında almanızı belirtmiş olduğumuz, öğrenci kayıt belgesi, ve öğrenci bilgi formu da, Mersin Üniversitesi kayıt için gerekli belgeler arasında yer almakla birlikte, Mersin Üniversitesi kayıtr tarihlerinde öğrencinin elinde bulunmalıdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.